Barbie. Nieznane oblicza

foto

Wystawa „Barbie – nieznane oblicza” ukazuje rzadko omawiane wątki z ponad sześćdziesięcioletniego „życia” najsłynniejszej lalki świata. Jest też okazją do poznania historii kobiet, a zwłaszcza ich roli i znaczenia w społeczeństwie amerykańskim w 2 połowie XX i początkach XXI w. Wystawa ta próbuje między innymi odpowiedzieć na następujące pytania: Czy Barbie zasługuje na miano głupiutkiej blondynki? Dlaczego wciąż musi walczyć o prawo do bycia chirurżką – zarówno w życiu zawodowym, jak i w słowniku? Jakie ma szanse na zostanie pierwszą prezydentką Stanów Zjednoczonych? I co się stanie, gdy słowo „Barbie” zastąpimy w tych pytaniach wyrazem „kobieta”?

Wystawa porusza również ważne problemy społeczne: kwestię rasizmu, wykluczenia ze względu na chorobę, niepełnosprawność, płeć czy wiek. Jest też opowieścią o kulturze, ideach ostatnich kilkudziesięciu lat, które Barbie odzwierciedlała, a czasem wręcz tworzyła, oraz o wydarzeniach, w których brała udział. Czy dziś możemy przejrzeć się w „życiu Barbie” niczym w lustrze i znaleźć w nim swoje odbicie?

Obiekty ze zbiorów prywatnych Teresy Iwańczuk, Pauliny Jarysz, Izabeli Kłos i Grzegorza Zdzieborskiego, wyprodukowane przez firmę Mattel.

Kurator: Aleksandra Podżorska

Wstęp: 7 zł N/ 5 zł U