Medytacje w muzeum: rozstania i powroty - 60+ Kultura,

foto

27.09.2019 | piątek | 18:00        

Medytacje w muzeum: rozstania i powroty

Obcowanie ze sztuką często służy wewnętrznemu wyciszeniu, w czym zbliżone jest do medytacji. Chcąc połączyć te dwie drogi poznawania wewnętrznego świata swoich myśli i uczuć, stworzyliśmy cykl „Medytacje w muzeum”. Każde ze spotkań krąży wokół wybranego dzieła z kolekcji MSU związanego z tematem rozwoju duchowego. Tym razem będzie to „relikwiarzyk” cesarza Napoleona Bonaparte, a hasłem przewodnim staną się dla nas rozstania i powroty. Po wysłuchaniu krótkiej historii przejdziemy do półgodzinnej medytacji. Nie proponujemy żadnej konkretnej ścieżki czy techniki, chcielibyśmy jedynie stworzyć przestrzeń do wspólnego pobycia razem i wyciszenia się w piątkowe popołudnie.

Nowy sezon rozpoczniemy uczestnictwem w projekcie 60+ Kultura, skierowanym do seniorów, jednak na medytacje zapraszamy wszystkich, bez względu na wiek, gdyż potrzeba wyciszenia, duchowości i obcowania z pięknem nie mają lat, a wymiana doświadczeń jest najcenniejsza w wielopokoleniowym gronie. Zapraszamy zarówno osoby, które nie praktykują, a chciałyby zacząć, a także tych, którzy już medytują. Zachęcamy do założenia wygodnego stroju. Poduszki do medytacji będą dostępne w muzeum.

Do medytacji zaprasza Marzena Prusińska (od 2015 roku praktykująca medytację Vipassana), a o obiektach opowiadać będzie Aleksandra Podżorska.

Wstęp wolny

Il. Objet d’art – „relikwiarzyk” cesarza Napoleona wykonany dla generała hr. Wincentego Krasińskiego (1782-1858), Stefan Neybaur (Neubaur), Warszawa, po 1840 – zapewne 1841 r., MNP Rm 1016