Medytacje w muzeum: jasna i ciemna strona mocy

foto

18.10.2019 | PIĄTEK | 18:00

MEDYTACJE W MUZEUM: JASNA I CIEMNA STRONA MOCY

Obcowanie ze sztuką często służy wewnętrznemu wyciszeniu, w czym zbliżone jest do medytacji. Chcąc połączyć te dwie drogi poznawania wewnętrznego świata swoich myśli i uczuć, stworzyliśmy cykl „Medytacje w muzeum”. Każde ze spotkań krążyć będzie wokół wybranego dzieła z kolekcji MSU związanego z tematem rozwoju duchowego. Tym razem będą to tkaniny „Walka jednorożca z dzikiem” i „Walka pantery z wilkiem”, a hasłem przewodnim staną się dla nas rozstania i powroty. Po wysłuchaniu krótkiej historii przejdziemy do półgodzinnej medytacji. Nie proponujemy żadnej konkretnej ścieżki czy techniki, chcielibyśmy jedynie stworzyć przestrzeń do wspólnego pobycia razem i wyciszenia się w piątkowe popołudnie. Zapraszamy zarówno osoby, które nie praktykują, a chciałyby zacząć, a także tych, którzy już medytują. Zachęcamy do założenia wygodnego stroju. Poduszki do medytacji będą dostępne w muzeum.

Do medytacji zaprasza Marzena Prusińska (od 2015 roku praktykująca medytację Vipassana), a o obiektach opowiadać będzie Aleksandra Podżorska.

Il. Werdiury „Walka jednorożca z dzikiem” i „Walka pantery z wilkiem”, Flandria, warsztat prowincjonalny, 2. Poł. XVI w., według kartonów nieznanego malarza z kręgu Pietera Coecke van Aelst, MNP Rw 689 i MNP Rw 690

Werdiury znajdują się na naszej ekspozycji stałej w sali poświęconej sztuce renesansu.